Welcome to Our Website

După plata lui Matt Kuchar $5k, o privire mai atentă la relația PGA Tour Player-Caddie

Matt Kuchar la AT&T Pebble Beach Pro-Am Pe 8 februarie. (Fotografie de Chris Trotman/Getty Images)

Getty

Vestea a venit în această săptămână cu privire la PGA Tour profesionale Matt Kuchar și cât de mult a plătit lui caddy David „El Tucan” Ortiz după ce a câștigat Mayakoba Golf Clasic în noiembrie.Kuchar a câștigat 1,29 milioane de dolari pentru victorie, ceea ce ar putea face din acesta cel mai bun sezon al carierei sale lungi și de succes., A câștigat din nou în ianuarie la Sony Open, conduce clasamentul punctelor FedEx Cup și a urcat pe locul 10 pe lista de bani a carierei PGA Tour cu câștiguri de 46, 6 milioane de dolari.Ortiz este coordonatorul caddie la terenul de Golf El Camaleon, unde Kuchar a tras 22-under pentru victoria cu o singură lovitură. El a completat pentru caddie regulat Kuchar la recomandarea directorului turneului Mayakoba și a primit $5,000 pentru o săptămână de muncă.

caddie câștigătoare la un eveniment PGA Tour primește de obicei 10% din câștigurile, sau 129.000 dolari în acest caz.,Kuchar a răspuns la deschiderea Genezei din Pacific Palisades, California, săptămâna aceasta, explicând că compensația a fost convenită de cei doi bărbați, ca răspuns la Ortiz spunând partea sa din poveste cu câteva zile mai devreme.

este o situație bizară, să spunem cel puțin. PGA Tour caddies de obicei călătoresc în lume pentru a lucra pentru profesioniștii lor. În cele mai multe cazuri, atunci când un profesionist are nevoie de un înlocuitor pentru o săptămână, el se bazează pe un alt Caddy tur cu experiență, un prieten sau un membru al familiei.utilizarea unui caddie local este rară, dar nu fără precedent., Sergio Garcia a ajuns la Campionatul 2012 Wyndham Din Greensboro, Carolina de Nord, căutând un caddie după ce s-a despărțit de bărbatul său obișnuit cu o săptămână înainte. L-a angajat pe David Faircloth și a câștigat turneul. Suma pe care a plătit-o Faircloth nu a fost niciodată dezvăluită, dar surse apropiate situației au confirmat că a fost, de asemenea, mai mică decât standardul 10%.

cum funcționează de obicei aranjamentul de afaceri?

caddies profesioniști, la fel ca jucătorii de golf pentru care lucrează, sunt independente, contractori independenți responsabili pentru plata propriilor cheltuieli., În acest an, PGA Tour a început să ofere caddies cu o subvenție de asigurări de sănătate pentru prima dată. Asociația profesionale Tour Caddies a dat în judecată Turneul asupra problemei în 2015.fiecare aranjament jucător-caddie este unic și implică de obicei un acord verbal, mai degrabă decât scris. PGA Tour nu are nicio politică în ceea ce privește plata caddies, cerând doar ca un jucător de golf care concurează într-unul dintre turneele sale să folosească unul.,

profesioniștii își plătesc caddies un salariu săptămânal convenit, de obicei în intervalul $1,500-$2,000, pe care caddies îl folosesc pentru a-și plăti propriul bilet de avion, închirieri de mașini, cazare, mâncare etc. Afacerea depinde de performanța jucătorului. Cu cât joacă mai bine, cu atât câștigă mai mulți bani Caddy. Un caddie ar putea face 5% sau 6% în cazul în care jucătorul său face tăiat, 7% sau 8% pentru un top-10 finisaj și 10% pentru o victorie. Există nenumărate bonusuri și creșteri legate de performanță., În plus, pe măsură ce un jucător urcă în clasamentul mondial, se califică pentru evenimentele Campionatului Mondial de Golf, care au poșete lucrative și salarii garantate. Cheltuielile de călătorie ale unui caddie pot scădea, de asemenea, pe măsură ce clasamentul jucătorului său crește pe măsură ce se alătură șefului pe avioane private, mai degrabă decât să zboare comercial între opririle turneului.și există tone de bani disponibile pentru caddies pentru jucătorii de top.sezonul trecut, Justin Rose a câștigat 8, 1 milioane de dolari pentru finalurile sale de turneu și un bonus de 10 milioane de dolari pentru câștigarea Cupei FedEx. Justin Thomas a condus lista de bani PGA Tour cu 8, 6 milioane de dolari., Numai în turul PGA, jucătorii de golf 114 au câștigat cel puțin un milion de dolari în premii.deci, există o mulțime de bani disponibile pentru jucători de golf profesionale și caddies lor—dar pentru unii mai mult decât altele.