Welcome to Our Website

Cele mai lungi meciuri de Tenis din istoria sportului

tenis, la fel ca multe alte sporturi nu este legat de timp. Pentru a câștiga, trebuie să câștigi un anumit număr de seturi, indiferent de timp. Cele mai multe meciuri hover în jurul valorii de 2-3 marca oră. Unele meciuri rareori se întind până la 4 ore sau mai mult. Se poate imagina doar stresul fizic și mental jucătorii trec prin în aceste tipuri de meciuri maraton. De cele mai multe ori, aceste meciuri devin mai puțin despre împușcături și abilități și mai mult despre durabilitatea jucătorilor. Cel care iese victorios se împinge puțin mai tare., Astfel de meciuri sunt cu adevărat inspirate, în special pentru jucătorii de tenis tineri și aspiranți. Le oferă motivația de a excela și de a lucra mai mult, fără să știe niciodată ce ar putea fi suficient.să ne uităm acum la unele dintre cele mai lungi meciuri de tenis jucate vreodată. Meciuri care au fost gravate în istoria tenisului datorită strălucirii pure a jucătorilor care concurează în ele.

cele mai lungi meciuri de tenis

1. John Isner Def., Nicolas Mahut, Wimbledon 2010 (11h 5m)-

acest meci neobișnuit din prima rundă de la Wimbledon a scăzut ca fiind cel mai lung meci de tenis din istoria jocului. Această ciocnire epică a fost imortalizată chiar la Wimbledon, cu o placă care comemorează lupta de trei zile.
A fost combinația perfectă. Isner, cu serviciul său mare, greoi și Mahut, cu jocul său de întoarcere rapidă, făcându-i opuși polari unul altuia. Slăbiciunea unuia era puterea celuilalt.după ce a durat două zile, toată lumea s-a oprit să vadă când și dacă meciul se va termina vreodată., După trei zile de tenis de Grand Slam, Isner s-a prăbușit pe pământ, toată energia scursă din corpul său. Tocmai câștigase cel mai lung meci de tenis din toate timpurile, 70-68, în al cincilea set. Chiar dacă tabloul de bord a arătat Isner ca câștigător, ar fi nedrept să spunem că Mahut a pierdut în acest meci suprauman, care a împins cu siguranță limitele rezistenței fizice și a pietrișului.iată un videoclip al ultimului joc al celui mai obositor meci-

1. Tomas Berdych & Lukas Rosol def., Stanislas Wawrinka & Marco Chiudinelli 2013 (7h 2m)-

Tomas Berdych (L) din Republica cehă și coechipierul său Lukas Rosol (2 L) se agită mâinile cu Stanislas Wawrinka (2R) și Marco Chiudinelli (R) din Elveția după ce au câștigat Cupa Davis, grupa mondială, runda 1 de tenis meciul de dublu la Palexpo din Geneva februarie 2, 2013. Cu o durată de șapte ore și un minut, meciul a fost cel mai lung din istoria Cupei Davis., REUTERS/Valentin Flauraud

prima repriză meciul a avut loc în 2013 Cupa Davis. Luptând pentru a câștiga un campionat pentru țara lor, ambele echipe nu au lăsat nicio piatră neîntoarsă, dezlănțuind o cantitate uluitoare de efort în timpul meciului. Toate seturile au fost aproape (setul cel mai dezechilibrată fiind 6-4) și fanii au fost pentru un tratament. După o bifare de peste șapte ore, punctul de meci a fost marcat pentru Berdych și Rosol. Ei au câștigat al cincilea set 24-22 într-o întâlnire epică de șapte ore.

3. Leonardo Mayer def., João Souza 2015 ( 6h 43m) –

BUENOS AIRES, ARGENTINA – MARTIE 08: Leonardo Mayer din Argentina sărbătorește după ce a câștigat un singur meci dintre Leonardo Mayer din Argentina și Joao Souza de Brazilia, ca parte a Davis Cup 2015 meciul dintre Argentina și Brazilia la Tecnopolis Martie 08, 2015 in Buenos Aires, Argentina., (Fotografie de Gabriel Rossi/LatinContent/Getty Images)

Leonardo Mayer l-a învins Joao Souza, în cea mai lungă Cupa Davis single meci, convertirea lui a 11-a minge de meci pentru a câștiga 7-6(7-4), 7-6(7-5), 5-7, 5-7, 15-13. Mayer a avut nevoie de 6 ore și 43 de minute pentru a-l învinge pe Souza, care este, de asemenea, mai lung decât recordul pentru un meci pe zgură în turneul ATP.după ce a risipit 10 puncte de meci, Mayer a rupt în cele din urmă serviciul lui Souza în timp ce conducea cu 14-13. Argentinianul clasat pe locul 29 a căzut la pământ, în timp ce mulțimea și coechipierii săi au sărbătorit cu voce tare., „Suntem o echipă, trebuie să ai credință”, a spus Mayer, plângând, în interviul post-meci.al cincilea set singur a durat 2 ore, 30 de minute. Mayer a avut trei puncte de meci la 5-4, două la 9-8 și patru la 12-11, toate pe serviciul lui Souza. El a risipit al 10-lea în jocul final înainte de a sigila în cele din urmă victoria.cel mai lung meci de simplu din Cupa Davis a fost victoria lui John McEnroe în fața lui Mats Wilander în 1982, care a durat 6 ore și 22 de minute. Din epoca tiebreaker, cel mai lung meci de simplu a fost victoria lui Horst Skoff asupra lui Wilander în 6 ore, 4 minute în 1989.

4. Fabrice Santoro def., Arnaud Clement 2004 (6h 33m)-

acest meci a prezentat doi francezi care mergeau în picioare. Premiul a fost un bilet de runda a doua la French Open 2004. Cu Santoro luând primele două seturi, Turneul sa uitat peste Clement, dar el a scăpat la limită înfrângerea câștigând al treilea set într-un tiebreaker. După ce a luat al patrulea set în mod comandant (6-3), meciul a coborât la al cincilea set decisiv. De fapt, meciul a durat atât de mult, ultimul set nu ar fi terminat până în ziua următoare. Santoro a reușit să riposteze și să câștige al cincilea set cu un scor de 16-14.,

a fost un meci frumos”, a spus Santoro. „A fost un meci minunat pe o mare curte din Paris, cu probabil cea mai bună mulțime pentru noi. Dar, în afară de înregistrare, sunt fericit să știu că la vârsta la care am ajuns încă pot juca tenis timp de șase ore.”

Clement, cu toate acestea, nu a împărtășit același entuziasm în finalizarea celui mai lung meci jucat vreodată (până în 2004) până atunci–” sincer, nu-mi pasă”, a spus Clement mai târziu. „Ce record mondial? Primesc o medalie? Dacă nu primesc nimic, sincer, nu mă interesează. Nu se pune.,”Este posibil să fi fost unul dintre cele mai lungi meciuri de tenis, dar lui Clement nu i-a păsat prea mult de înregistrări când se afla la capătul pierderii.

Santoro se prăbușește în epuizare după ce a câștigat împotriva Clement

5. Vicki Nelson def., Jean Hepner 1984 (6h 31m)-

Vicki Nelson

este uimitor sa vezi orice femei meci prezentate pe această listă, având în vedere că femeile sunt meciuri a jucat doar într-un „cel mai bun din trei” format, spre deosebire de bărbați joc, care este cel mai bun din cinci. Știind acest meci a durat doar trei seturi arată cât de mult pietriș și determinarea ambii acești jucători au avut în timpul fiecare punct., Ambii jucători americani s-au duelat într-un remorcher de război pentru a vedea cine va avansa în a doua rundă a 1984 Central Fidelity Banks International. Vicki Nelson a obținut mai bine de Jean Hepner în al treilea set și a câștigat-o cu 11-9. Acest meci a prezentat, de asemenea, cel mai lung raliu din istoria tenisului, 643 de fotografii care au durat 29 de minute. Două recorduri au fost rupte în acest meci special, unul dintre cele mai lungi meciuri de tenis (femei) și cel mai lung raliu în tenis.

6. John McEnroe def., Mats Wilander 1982 (6h 22m)

John McEnroe a ieșit pe partea de sus, la sfârșitul acestui meci special, bate Wilander în cinci seturi istovitoare. Încă o dată stabilit la Cupa Davis (de data aceasta în 1982), al treilea set a fost cel care a stabilit precedența pentru meciurile de tenis absurd de lungi. Wilander a luat al treilea set de la John, 17-15. Pentru acea epocă, a fost unul dintre cele mai lungi meciuri de tenis din istoria sportului.cu toate acestea, McEnroe, mereu rezistent, s-a luptat și în cele din urmă a câștigat meciul, 8-6 în al cincilea set.